Corona Virüs Belirtileri Nasıl Başlar

Covid – 19 (Koronavirüs) 1960’lı yılların başında, ölümcül olmayan bir virüs olarak ortaya çıkan, fakat günümüzde mutasyona uğrayan bir virüs çeşididir. Virüs, yeni haliyle Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkmıştır. Antarktika hariç tüm kıtalara yayılan bu virüse, 11 Mart 2020 tarihinde Türkiye’de de rastlanmıştı. Devletimiz ve Sn. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yüksek uğraşları sonucunda virüs ülke genelinde yavaş bir hızda yayılmaktadır (diğer ülkelere nazaran). Türkiye’de 29 Mart’a ilişkin vaka sayılarını Koronavirüse Yakalanan Hasta Sayısı 9217 Oldu! isimli bilgi yazımızdan okuyabilirsiniz.

İlk kez aralık ayında rastlandı:

2019’un aralık ayında rastlanan virüs, 11 Şubat tarihinde WHO – Dünya Sağlık Örgütü tarafından Covid-19 adını aldı. Kısa bir süre sonra DSÖ bu virüsü Dünya çapında yayılan virüs türü – pandemi ilan etti. DSÖ başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, Covid-19‘un “corona”nın “co”su, “virus”un “vi”si ve ingilizcede hastalık anlamına gelen “disease” sözcüğünün “d”sinden türetildiğini söyledi. Sonundaki rakam ise ilk kez rastlandığı yılı belirtmekte.

Coronavirus (Koronavirüs) Belirtileri Nelerdir ve Nasıl Başlar?:

Virüse yakalanan kişilerde ilk olarak yüksek ateş kendisini belli etmekte. Hemen ardından kuru öksürük şikayetleri başlıyor. Yaklaşık 1 hafta sonra ise virüsün en tehlikeli semptomu, nefes darlığı yaşanmaya başlıyor.

Özellikle yaşı ilerlemiş ve kronik rahatsızlığı olan kişilerde çok daha etkili olmaktadır. Maalesef bu risk grubu içerisinde yakalanan kişilerin büyük bir çoğunluğu üzücü bir şekilde hayatlarını kaybetmektedir.

Koronavirüs, orta dereceli bir soğuk algınlığı belirtilerinden, ölüme yol açacak semptomlara kadar ilerleyebiliyor.

Koronavirüs semptomları Gündemi Öğren

Virüsün özellikleri nelerdir?:

Koronavirüs, büyük bir virüs ailesinin alt türü olarak kayıtlara geçti. Bu sonuca, Çin ve DSÖ labaratuvarlarının yaptığı testler sayesinde ulaşıldı. Ancak bu ailede yeni Koronavirüs dahil sadece 7 virüs insanlara bulaşıp öldürebilmekte.

DSÖ’ya göre, bu virüsün “kuluçka dönemi” dediğimiz, kendini belli etme süresi 14 ila 27 gün, yani 2 ila 4 hafta. Fakat Çin bilim adamları, virüsü taşıyan ve kuluçka dönemi içerisinde olduğu için bundan haberi olmayan kişilerin de bu virüsü yaydığını, o yüzden ülkelerde OHAL ilan olunarak sokağa çıkma yasağı gelmesi gerektiğini belirttiler.

Umarız, ülkemizde bu virüs yüksek canlar almadan tedavisi bulunur, Dünya eskine haline geri döner.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir